יוגה - מאמרים

בחזרה לרשימת המאמרים »

לשרוד את הדרך

Yoga Journal, תרגום: ארזה זקן

17.07.2008

לשרוד את הדרך

האם אתה חש מותש באופן קבוע? הגברת הסיבולת בעזרת יוגה עשויה לשפר את כושר עמידתך הנפשית והגופנית כאחד.

מה אומרת המילה "סיבולת"? סיום מרוץ מרתון ללא מאמץ? ביצוע אינספור כפיפות בטן? או פשוט סיום אימון ספינינג שלא באפיסת כוחות? קלייטון הורטון, מאמן יוגה מסן-פרנסיסקו, לשעבר ספורטאי טריאטלון ושחיין מקצועי, טוען שסיבולת היא "היכולת להתמיד" בפעילות אירובית או אנאירובית. מאמץ אתלטי כרוך לרוב בתרגול אירובי ואנאירובי. נסה לחשוב על מערכות האנרגיה בגופך במונחים של משך זמן, אומר ד"ר ר. זלר מאוניברסיטת Florida Atlantic. לדבריו, פעילויות אנאירוביות בלבד כגון ריצות קצרות, הרמת משקולות, זריקת כדור נמשכות פחות מדקה.

אולם, ככל שמשך הזמן חורג ממספר דקות, המטבוליזם האנאירובי נחלש בעוד המטבוליזם האירובי מתחזק. פעילות למשך 4-5 דקות כמו ריצת 1.5 ק"מ או שחיית 400 מ' נזקקת לשתי המערכות. פעילויות הנמשכות יותר מ-20 דקות נחשבות לרוב אירוביות, אם כי לא כולן. למשל, משחק כדורסל מחייב סיבולת אירובית כמו גם מהירות גבוהה פתאומית וניתור הנחשבים אנאירוביים. ככול שהסיבולת האירובית והאנאירובית טובה יותר, קל יותר להתמיד בפעילות הגופנית. שיפור הסיבולת משפר את תפקוד מערכות הנשימה וכלי הדם ומפחית קצב הלב במנוחה ובמצבי לחץ. שיפור עשוי לחול גם במטבוליזם ובמצב הבריאות הכללי, בצמצום עייפות ובמניעת פגיעות ובעיות גב.

יוגה עשויה לסייע בשיפור הסיבולת ע"י חיזוק כושר העמידה – הגופני, הפיסיולוגי והנפשי – בהתאם לצרכיו של כל אחד. המפתח לשיפור הסיבולת הוא ניצול טוב יותר של צריכת החמצן בעת פעילות. סיבולת טובה, מאפשרת הזרמת חמצן יעילה יותר לשרירים הפועלים. לכן אדם שאינו בכושר מתעייף מהר יותר מבעל כושר טוב יותר ואתלט יכול נצח אחר ברמתו.

דין קרנזס, מתחרה קבוע באולטרא-מרתונים בתנאי שטח קשים כמו בקוטב הדרומי מאמין שהודות לתרגול יוגה ובעיקר לנשימות ניצולת החמצן טובה יותר וכך משפרת את ביצועיו. לתחושתו, "היוגה משפרת את צריכת החמצן והזרמתו לכל התאים הזקוקים לחילופו".
הורטון מסביר כי היוגה משפרת את מערכת הנשימה ע"י יצירת מרחב גדול יותר לפעילותה. "קשה לנשום עמוק כשהגוף לא מאפשר זאת. שאיפות ונשיפות עמוקות מאריכות את הגוף ויוצרות מרחב נשימה גדול יותר".

"נשימה קבועה מחייבת מתן תשומת לב לאיכותה וניתן ללמוד לשלוט בה בזמן התרגול". התנוחות המומלצות על ידו לשיפור הסיבולת ע"י נשימה טובה יותר כוללות אורדהווה דנוראסאנה, אושטראסאנה, אורדהווה מוקהה שוואנאסאנה, ואקב פאדה ראג'אקאפוטאסאנה.

אך סיבולת אינה כרוכה רק בנשימה טובה יותר אלא גם בפיתוח השרירים. לשם כך ממליץ הורטון להתמקד בתנוחות המאריכות שרירים כמו פארשווה קונאסאנה , או המייצבות ומחזקות כמו נאוואסאנה. היוגה משפרת הסיבולת גם ע"י לימוד היכולת לנוח, לשמר אנרגיה, להימנע מהסחות דעת ולהתרכז במיוחד בנסיבות תובעניות.