יוגה - מאמרים

בחזרה לרשימת המאמרים »

יוגה לרצים

ברון בפטיסט וקת'לין פין-מנדולה, תרגום: גיא עזריאל

29.07.2008

יוגה לרצים

על אף שיוגה וריצה ממוקמות בקצוות מנוגדים של ספקטרום הפעילות הגופנית, טעות תהיה להפרידן זו מזו באופן בלעדי.

במהלך ריצת מייל ממוצעת נוחתת כף הרגל על הקרקע 1,000 פעמים לערך. עוצמת הפגיעה לכל כף רגל שוות ערך לפי-שלוש או ארבע ממשקל גופכם. אין זו הפתעה, על כן, לשמוע על רצים רבים המתלוננים על כאבי גב וברכיים, שרירי ירך אחורי תפוסים וכפות רגליים דואבות.

הכאב שאותו חשים מרבית הרצים לא נובע מהריצה עצמה, אלא מבעיות חוסר איזון הנגרמות ומחריפות בעקבות הריצה. הגעה לאיזון בעזרת יוגה, תאפשר לכם לרוץ למרחקים ארוכים במשך שנים רבות נוספות. על אף שיוגה וריצה ממוקמות בקצוות מנוגדים של ספקטרום הפעילות הגופנית, טעות תהיה להפרידן זו מזו באופן בלעדי. למעשה, ריצה ויוגה מהוות יחד שילוב מוצלח של כוח וגמישות.

שאיפה לאיזון
ספורטאים המתמקדים בריצה הם ברוב המקרים אתלטים בעלי מבנה מאוזן המסוגלים להתמודד עם המתחים הפיזיים של האימון תוך מינימום של תחושת אי נוחות. עם זאת, רצים רבים לא שורדים את חוסר האיזון שמביאה עמה הריצה וסובלים לעיתים קרובות מכאבים כרוניים ופציעות.

הרץ הממוצע חווה יותר מדי חבטות, מתיחות והתקצרות של שרירים ומעט מדי פעילות משקמת, מייצבת ומשחררת. ללא תנועות ניגודיות הגוף יפצה עצמו בהימנעות מפציעה על ידי עבודה מסביב לחוסר היציבות. פיצוי מסוג זה מציב מתח על השרירים, המפרקים והמערכת השלדית כולה.

כאשר אתם במצב לא מאוזן, כל צעד שאתם לוקחים מכריח את השרירים להתאמץ יותר כפיצוי. שרירים תפוסים הופכים תפוסים יותר ושרירים חלשים נחלשים עוד יותר. משום ששרירים משמשים כבולם הזעזועים הטבעי של הגוף, במצב אידיאלי הם אמורים להיות רכים וגמישים. שרירים נוקשים, מאידך, גורמים לשפשוף המפרקים ובכך חושפים אותם לסכנת קריעה.

נוקשות שרירים מתרחשת משום שרצים מתאמנים בקביעות בסגנון הספציפי לספורט – הם חוזרים על פעולות מסוימות פעם אחר פעם ומתמקדים בטכניקה חיצונית. אימוני ספורט רפטטיביים עשויים להוביל לגוף תפוס יתר על המידה ולא תקין מבחינה מבנית.

הפוקוס הפנימי של היוגה מרכז את תשומת הלב בתנועות הגוף עצמן ולא בתוצאה חיצונית. רצים יכולים לעשות שימוש ביוגה לאיזון עוצמה, הרחבת טווח התנועה ואימון הגוף והמחשבה. תנוחות אסאנאס מלמדות את המתעמל כיצד לתאם בין הנשימה ובין כל תנועה קלה. התוצאה היא איחוד של הגוף, המחשבה והנשימה בכל פעולה תוך פיצוי על השפעות האימונים החד ממדיים של הריצה.

חוכמת גוף
בנוסף לאיזון החסרונות של ריצה, יוגה מלמדת גם את טיפוח חוכמת הגוף והביטחון. פיתוח הבנה טובה יותר של גופכם תאפשר לכם להקשיב ולהגיב למסרים שהגוף שולח. בריצה יש לכך חשיבות מיוחדת בשל הפרשת האנדורפינים המוגברת. הכימיקלים משפרי מצב הרוח פועלים גם כמשככי כאבים טבעיים, העשויים להסתיר כאב והתפתחות של פציעות ומחלות.

מודעות חשובה גם לאימונים יומיומיים – יוגה מלמדת כי כל יום הוא שונה מאחר – רמות האנרגיה משתנות כל הזמן ועל כן חשוב להיות מודעים לרזרבות הקיימות. היוגה תורמת לרוגע המאפשר לנהל באופן נכון את משאבי האנרגיה. הרגעות מסייעת לשרוף אנרגיה ביעילות רבה יותר. התוצאה היא און מוגבר שמשמעו חופש תנועה ובסופו של דבר גם הנאה גדולה יותר מהפעילות הגופנית. חשיבות רבה יש גם לקיבולת האירובית – רצים בעלי קיבולת גבוהה יכולים לקלוט כמויות גדולות של דם עשיר בחמצן עבור השרירים המופעלים. פרניימה ואסאנה יכולות לסייע בייעול תהליך שאיבת הדם ובכמות הדם הטרי הזורמת לאורך הגוף.

מניעת כאב
גם הרצים המרוכזים והרגועים ביותר עשויים לסבול מפציעות. נזק לגוף הרץ נגרם לרוב בגלל שחיקה ולא בגלל נפילות או התנגשויות. הכול נוגע לאיזון, סימטריה ויציבה. הגוף הוא סכום כל חלקיו. פגם באחד מהם משפיע על כל השאר. כאב גב ישפיע על הקרסוליים וברכיים חלשות יובילו לפגיעה בירכיים. לדוגמה, כאבים בקדמת השוק (Shin Splints) הם תוצאה של תקלה קטנה לכאורה – חלוקה לא שווה של משקל הנובעת מהדרך שבה כף הרגל פוגעת בקרקע. בכל פעם שמתרחשת פגיעה לא מאוזנת, פיתול צידי עולה לאורך הרגל, מוביל לשפשוף שריר וגורם לכאב לאורך השוקה.

מהי המשמעות עבור רץ הסובל מכאבים בגב התחתון? ראשית, אל תתעלמו מהסימנים ששולח הגוף. קחו הפסקה כאשר הגוף זקוק לה. שנית, החלו לשלב יוגה בחימום ובשחרור לפני ולאחר הריצה. חשבו על הריצה כחלק הליניארי של האימון ועל היוגה כמרכיב המעגלי בו.

אין צורך לסבול מפציעות ואי נוחות בגלל אימוני הריצה. פציעות כרוניות יכולות לרפא את עצמן בעזרת אימון יוגה עדין אך עקבי. זכרו, גופכם הוא לצדכם – טבועה בו אינטליגנציה טבעית להגיע למצב של שיווי משקל, גם לאחר ריצות רבות וממושכות.