יוגה - מאמרים

בחזרה לרשימת המאמרים »

פאנצ'ה קארמה: טיפול איורוודי נצחי לניקוי רעלים פיזי ורגשי

ד"ר דיויד סיימון

08.06.2010

פאנצ'ה קארמה: טיפול איורוודי נצחי לניקוי רעלים פיזי ורגשי

האיורוודה מלמדת כי בריאות טובה תלויה ביכולת של הגוף שלנו לעכל את כל היבטי החיים, להטמיע את מה שמזין אותנו ולהיפטר מכל היתר. כאשר איננו מסוגלים לעכל עד תום את האוכל, החוויות והרגשות שלנו, משקעים רעילים מאוחסנים ברקמות הגוף שלנו, יוצרים חוסר איזון ובסופו של דבר - מחלות.

לפני אלפי שנים, הרופאים הוודיים הקדומים פיתחו את פאנצ'ה קארמה (Panchkarma), תהליך ניקוי אלגנטי המשחרר את הרעלנים הפיזיים והרגשיים ברמה התאית ומשקם את יכולת הריפוי הפנימית של הגוף. טיפול עוצמתי זה, המתרחש במהלך כמה ימים, או אף יותר מכך, מעניק לגוף מספיק זמן לנוח ולחוות את היתרונות המלאים של ריפוי.

כיצד פועל פאנצ'ה קארמה?

פאנצ'ה קארמה הוא מונח בסנסקריט שמשמעו "חמש הפעולות" (פאנצ'ה=חמש, קארמה=פעולה), המתייחס לחמישה הליכי ניקוי והתחדשות המתוארים בכתבים האיורוודיים הקלאסיים.

כשפאנצ'ה קארמה אומץ לשימוש במערב, הטיפולים התפתחו והפכו למודרניים - מספר ההליכים הכלולים הוא לא תמיד חמישה אלא משתנה לפי טיפוס הגוף-מיינד ובעיות הבריאות של המטופל. במרכז צ'ופרה, פאנצ'ה קאמרה כולל את הצעדים הללו:

שלב ראשון: הליכי הכנה

פאנצ'ה קאמרה מתחיל בשימון, מריחה ובליעה של שמנים אתריים במטרה לשחרר ולהניע רעלנים שנצברו. צעד זה כולל תוספות של זרעים אורגניים וכן טיפולי מסאז’ איורוודי מרגיע בעזרת שמנים עם צמחי מרפא. אפשר לעבור גרסה ביתית של טיפול זה בבית על ידי מסאז’ "אבהי" (Abhi) יומי (לפרטים: www.chopra.com/library).

היבט חיוני נוסף של שלב זה הוא סוודנה (Swedana), מלה בסנסקריט שמשמעותה "מה שיוצר חום במערכת". טיפולי אדים ושמנים חמים משמשים כדי לחמם את הגוף. תהליך זה מסייע לפתוח את ערוצי הסרקולציה בגוף (סרוטה או נאדי) ולאפשר לרעלנים לזרום ביתר קלות מהרקמות אל מערכת העיכול לצורך הפרשה. סוודנה גם מרגיע את הגוף, משחרר מתחים ומאפשר לזיהומים לצאת דרך בלוטות הזיעה.

שלב שני: סילוק ושחרור

כשהרעלנים בגוף החלו לנוע, טיפולים עדינים משמשים כדי לשחרר אותם מהגוף. הטיפול כולל רצף יומי של באסטי (Basti)- תהליך תרפויטי שבו שמנים רפואיים ומשחות צמחים משמשים כדי לשטוף רעלנים ממערכת העיכול. לעתים קרובות מתייחסים לבאסטי כחוקן, אולם למעשה הוא מציע יותר יתרונות ריפוי מאשר ניקוי פשוט של המעי הגס. במהלך באסטי, השמנים עם צמחי המרפא חודרים לרקמות העמוקות ומחסלים רעלנים המסיסים בשומן שאינם ניתנים לסילוק בחוקנים רגילים.

שלב זה של פאנצ'ה קארמה גם כולל נסיה (Nasya), טיפול איורוודי שמנקה בעדינות את דרכי הנשימה העליונות ואת הסינוסים. תהליך מרגיע זה משתמש בשמנים עם צמחי מרפא כדי לשפר את זרימת אנרגיית החיים ולסייע לנשום בחופשיות ובקלות.

שלב שלישי: התחדשות

השלב הסופי של פאנצ'ה קארמה הוא ראסיאנה (Rasayana), מונח שמשמעו "מה שמזין". לפי האיורוודה, ברגע שהרעלנים נוקו, זהו פרק זמן קריטי בו יש להתחיל למלא מחדש את מאגרי הגוף במזון טבעי ובעשבים, בטיפולי מסאז’ מחדשים ובפרקטיקות ריפוי כמו יוגה ומדיטציה.

מתי ובאיזו תדירות צריך לעשות פאנצ'ה קארמה?

פאנצ'ה קארמה הוא טיפול הגוף-מיינד האולטימטיבי למי שרוצים לטהר את הגוף מרעלים ולחזק את המערכת החיסונית. הוא מומלץ על בסיס עונתי ובכל עת שמרגישים לא מאוזנים או כשסובלים ממחלה מסוימת.

פאנצ'ה קארמה הוא אבן הבסיס לתוכנית השבועית "בריאות מושלמת" של מרכז צ'ופרה, המשלבת לימודי יסוד במדיטציה, יוגה ומדיטציה; טיפולי מסאז’ איורוודי יומיים; וייעוץ גוף-מיינד אינטגרטיבי עם חברי הצוות הרפואי. כל טיפול מותאם באופן אישי לטיפוס הגוף-מיינד בעזרת שמנים ועשבים כדי לטהר ולהזין את הפיזיולוגיה כולה. תהליך הפאנצ'ה קארמה מאפשר לגוף לשחרר את הרעלנים הגופניים והרגשיים המאוחסנים עמוק בתאים, ברקמות ובאיברים ומותיר הרגשה של התחדשות וחיות מחודשת.

מדוע ניקוי רעלים הוא כה חשוב?

כאשר אנרגית העיכול שלנו, הידועה כאגני (Agni) (אש), איתנה, אנו יוצרים רקמות בריאות, מפרישים פסולת ביעילות ומפיקים תמצית מעודנת הנקראת אוג'ס (Ojas). אוג'ס, שאפשר לחשוב עליה כצוף הפנימי ביותר של הפסיכופיזיולוגיה, היא הבסיס לתפיסה צלולה, לכוח פיזי ולחסינות. מצד שני, אם אגני נחלשת, העיכול לא מושלם ויוצר רעלנים המאוחסנים בגוף. משקע רעיל זה ידוע כאמה (Ama).

שחרור גופני ורגשי

כשאמה מצטבר בגוף הוא חוסם את זרימת האנרגיה, המידע וההזנה בכל רחבי המערכת. האיורוודה רואה בהצטברות זו של רעלנים את סיבת היסוד לכל המחלות. דוגמה רווחת היא ההצטברות של שומן רווי וכולסטרול מעבר ליכולת חילוף החומרים של הגוף. עם הזמן, הדבר מוביל לחסימת כלי דם ועורקים ובסופו של דבר, להתקפי לב.

בעוד שקל להבין את אגני ואמה במונחי אוכל, חשוב לזכור שגם המיינד והלב מעכלים אנרגיה ומידע ללא הרף. ברגע זה כוחות העיכול המנטליים שלכם פועלים כדי לפרק את הרעיונות שבמאמר הזה למרכיבים שהאינטלקט שלכם יכול להטמיע. באופן דומה, האגני הרגשית אחראית על עיבוד החוויות והרגשות - חיוך של אהוב, ביקורת לא צפויה בעבודה, או התרגשות ממערכת יחסים חדשה.

כאשר האגני הרגשית חזקה, אתם יכולים למצות את מה שמזין ולהיפטר מהשאר. עם זאת, חוסר היכולת לעכל רגשות מייצר משקעים רעילים בדיוק כמו אוכל בלתי מעוכל. למעשה, זעם כלוא, עצב המוחזק לאורך זמן ואשמה מתמשכת הם יותר מתישים בעבור רוב האנשים מאשר בעיות עיכול פיזיות. אם אתם רוצים לחוות בריאות אופטימלית, חיוני לשמור על אש עיכול חזקה ולסלק רעלנים מהגוף.