יוגה - מאמרים

בחזרה לרשימת המאמרים »

בייבי יוגה – "לא מה שחשבתם"

שרון קנור

31.05.2011

בייבי יוגה – "לא מה שחשבתם"

לא קל לשבת בבית בערב שגרתי (לכאורה) ולפתע לראות כתבה בטלויזיה המאיימת להחריב את כל עולמך. כן, מודה ומתוודה – אני מורה לבייבי יוגה ועוסקת בכך מספר שנים לא מבוטל ואף מתפרנסת מכך בכבוד.

החיבור שלי לעולם הקסום של התינוקות החל עם לידת ביתי הבכורה מיה. שבועיים לאחר לידתה עברנו לגור בארה"ב והאמת, שלא תמיד ידעתי מה לעשות עם יצור קטן וחסר אונים כמותה... חיפשתי מקום שינחה אותי ולאחר חיפושים רבים הגעתי למרכז הורות. שם התוודעתי לראשונה לעיסוי, למגע... שחררתי פחדים וקיבלתי ביטחון. וכך - בכל יום הייתי שמה בבית מוסיקת רקע, מדליקה נרות ובטקסיות מעסה את מיה.

מאז כבר עברו עשר שנים אך את הזיכרון הראשוני של הקשר המדהים שנוצר בינינו (בזכות המגע) אני זוכרת עד היום "טרי טרי". כשנולד דןדן בני השני כבר חזרנו לארץ והחלטתי ללכת איתו לקורס בייבי יוגה ועיסוי תינוקות אצל אלינור בן דב (המקסימה) שלימים נהפכה להיות המורה שלי והעניקה לי את המתנה המופלאה של העבודה עם הקטנים: בייבי יוגה.

בשבילי היוגה היא חיבור ואחדות. וכך, גם אל מול שלושת ילדי ועם התינוקות שאני פוגשת בכל יום מחדש. במהלך השיעור אני מלמדת להביא את הנוכחות ,להקשיב, להתכוונן וליהנות מהטוהר הנפלא של התינוקות... המתיקות ,השמחה וכמובן הכיף בלהיות איתם, גורמים לי להרגיש סיפוק אדיר ואהבה גדולה למה שאני עושה.

אז אחרי "העליהום" שעשו באותו מוצאי שבת באותה כתבה על הבייבי יוגה, והמליצו להפסיק את הפעילות שלנו ,המורים לבייבי יוגה - לאלתר, ובהמשך גם משרד הבריאות הוציא אזהרה וכמה נבחרי ציבור (שכנראה מאוד צמאים לכותרות בתקשורת) הודיעו שיגישו נגדנו תלונה במשטרה, החלטתי לשבת ולכתוב את הגרסה שלי. מקווה שאוכל בכמה מילים להעמיד דברים על דיוקם במסגרת הבמה הצנועה העומדת לרשותי.

הכל התחיל לאחר שב"צינור" בערוץ 10 שודר סרטון על 'התינוק המעופף' בו מתואר תינוק בן מספר שבועות מונף לכל עבר, מטולטל ובחורה מבצעת בו "פעלולי קרקס" באוויר. עוד באותו יום פנו אלי לתגובה. כמורה לבייבי יוגה עם ניסיון לא מבוטל, התבקשתי לתת את הגרסה שלי והיא הייתה מאד ברורה וחד- משמעית: "לא בבית ספרנו". יש דרכים רבות לעשות בייבי יוגה והדרך הזו היא קיצונית ולא משקפת את הפעילות שמתרחשת בישראל בעשרות מרכזים. בעקבות סרטון זה נעשתה כתבה "מעמיקה" בנושא ובה לצערי, ניתן למעשה דגש רק לדרך "הקיצונית" שבה ניתן לעשות בייבי יוגה ולעומתה דובר בקצרה על הדרך "המעודנת", והאחראית שהיא כל-כך אחרת...

הרגשתי שאני רוצה לעשות "קצת סדר" למאות אלפי הצופים שראו את הכתבה וחושבים שהפעילות המוצגת בה היא בייבי יוגה. חשבתי לעצמי, שכל כך חבל שלא ראיינו אפילו חלק קטן ממאות האמהות שעשו אצל חברותיי ואצלי בייבי יוגה ושאלו אותן מהו ה-"ערך המוסף" שקיבלו מהפעילות ובמה זה תרם להן. הרגשתי שבתוך מספר דקות, ניסתה כתבה אחת להרוס את כל מה שבנינו בלימוד ובעבודה קשה, עם הרבה אהבה והשקעה במשך שנים רבות.

במהלך השבועות האחרונים הוצפתי בעשרות פניות שעניינן הכתבה ששודרה על ה-"בייבי יוגה" ולכן החלטתי לצאת ל-"הסברה" בעצמי. כי מה יותר טוב מאשר "לדבר מהלב" ולהעביר את התחושות והניסיון שלי מהעבודה המופלאה עם תינוקות ?

אז חברים, אפשר גם אחרת ! קבלו את הכללים לתרגול בייבי יוגה: "עשה ואל תעשה" היוצאים מנקודת הנחה שבכל ענף, כמו גם בענף שלנו, ישנם מורים ומטפלים טובים יותר וטובים פחות. הצרכן הנבון, ובפרט אימא טרייה, יפקח את עיניו ויחליט כיצד לפעול. מצאתי לנכון לתאר מה כן מומלץ לעשות לפני ובמהלך תרגול הבייבי יוגה , ובהמשך, ממה כדאי להיזהר:

1. בדיקת המורה והשיטה
לפני שנרשמים לבייבי יוגה, נבדוק מי המורה, נשאל מה הרקע שלו/ה באיזה שיטה היא עובדת. לא מוגזם לבקש לשוחח עם אמהות שסיימו סדנא ויכולות לחוות דעה. חשוב לקבל המלצות ולבדוק היכן המורה למדה, כיצד מתנהל השיעור ואף מומלץ לראות קטעי וידאו של מהלך השיעור הזמינים כיום ביוטיוב.

2. הקשבה לצרכי התינוק
לפני שמתחילים את התרגול חייבים להיות קשובים לצרכי התינוק, "לבקש ממנו רשות" לתרגל ולהיות קשובים למצב הרוח שלו. ייתכן שלא הרבה אחרי שהתחלנו, הוא יגלה סימני עייפות, רעב או סתם חוסר רצון לשתף פעולה. ואולי- זה לא יתאים לציפיות שלנו... למרות זאת, נעצור (גם אם לא הספקנו כלום) ונמשיך ברגע בו יתאפשר.

3. בדיקת DDH-Developmental Dysplasia of the Hip
לפני תחילת תרגול היוגה, יש לערוך בדיקה לגילוי הפרעה התפתחותית של מפרק הירך (אצל אורטופד) בכדי לשלול מצב לא תקין. גם במקרה של דפורמציות (בעיות מבניות) אחרות, יש לברר היטב עם הרופא האם כדאי ומה כדאי לעשות. לא כל מה שתינוק בריא יכול לעשות יכולים לבצע תינוקות בעלי מבנה הדורש טיפול.

4. עיסוי
את תרגול היוגה מומלץ להתחיל בהיכרות אינטימית עם גוף התינוק ואת זה אנו משיגים במהלך קורס עיסוי תינוקות. מומלץ להקדיש לפחות שני מפגשים לטיפול במגע (עולם שלם בפני עצמו) לפני תרגול הבייבי יוגה. בכל מקרה, את תרגול היוגה כדאי להתחיל רק לאחר שאנו בטוחים שהתינוק קיבל מספיק עיסויים וגופו מוכן לתרגול.

5. תרגול בבית
כל מה שנלמד במהלך השיעורים הוא "טכניקה נלמדת" כשהעבודה ה-"אמיתית" מתרחשת בבית תוך תרגול חוזר ובהתמדה. אם לא מספיקים לתרגל בשיעור- כדאי לקחת את מה שנלמד הביתה, ולתרגל בזמן בו נוח לתינוק ולנו.

מה לא מומלץ לעשות, וממנו כדאי להיזהר ?

1. חוסר שיקול דעת
ראשית, אמא צריכה לדעת להרגיש את התינוק ולהבין מה טוב בשבילו ומה לא. גם אם המורה אומרת לעשות משהו שנראה לך לא כל כך נכון, עצרי וחשבי: האם את באמת מוכנה לתרגול הזה ? אם לא, נהלי דיאלוג עם המורה, בדקי והתייעצי עם רופא או מטפל אחר. אל תכניסי אותך או את תינוקך למצב שנראה לך מסוכן !


2. תרגול ללא הדרכה
תרגול בייבי יוגה נעשה במקביל לליווי התפתחותי בטיפת חלב או בסמוך להנחיות מקצועיות של פיזיותרפיסטיות בהתאם להתפתחות התינוק. חשוב לבדוק מול ההורה את היסטוריית ההיריון ומהלך הלידה ולשים לב לסימפטומים כמו: טונוס נמוך, גבוה, גמישות יתר, טורטיקוליס,(העדפת צד) משום כך, עדיף לא לעשות דברים על דעת עצמכם או על סמך מה שראיתם מסביב, מכיוון שכל אחד "יחיד ומיוחד" ולא תמיד נכון לעשות לאחד מה שמתאים לאחר.

3. טלטולים
מהו טלטול? תנועה חדה שגורמת לזריקת הראש קדימה ואחורה.
על פי השיטה בה אני עובדת אסור לטלטל תינוק ולהניף אותו בצורה בה הראש אינו נתמך. בעת טלטול מסיבי, ראשו של התינוק נע קדימה ואחורה, כתוצאה מכך - מוחו של התינוק וכלי דם זעירים נחבטים בדופן הגולגולת ועלול להיגרם לו נזק מוחי ו/או שטפי דם פנימיים. העבודה עם התינוק במהלך התרגול חייבת להיות רכה, אסופה ומאד זהירה.

4. הושבה
אל תושיבו את התינוק בטרם עשה זאת בעצמו. שתי דרכים נפוצות להושבה: האחת- ממצב שכיבה בו נותנים לתינוק ידיים ומושכים אותו לישיבה, השנייה- הושבה במצב של 90 מעלות עלינו ואו על כסא. שני מצבים אלה פוגעים בעמוד השדרה, ומקדימים תהליך התפתחות תקין. כאשר תינוק הושב, רוב הסיכויים שהגב לא יציב וכך שיווי המשקל שלו מתערער והוא נופל פעמים רבות.

5. עמידה
גם להעמיד תינוק ולתת לו לשקוע אל תוך כפות הרגליים לפני שעשה זאת בעצמו לא מומלץ. אם התינוק נעמד בעצמו לפני שזחל- נדאג להחזיר אותו למצב זחילה (דרכה יחזק את חגורת הכתפיים, יעבוד על מערכת ההצלבה שלו ועל מערכת שיווי המשקל) ולאחר שעשה את כל אלה, יוכל להגיע למצב עמידה בזמן נכון.

6. הנפה
מהי הנפה? תנועה חדה וחזקה המתבצעת כאשר אדם מבוגר אוחז בתינוק, בזרועותיו,בצלעותיו או בצידי גופו . ישנם תרגולים בהם מתבצעות הנפות. יש דרך לבצע תרגילים אלו, והם לא מתאימים לכל תינוק. גם להחזיק תינוק במצב "ראש הפוך", צריך לדעת בצורה מקצועית ומשום כך לא מומלץ לעשות זאת מבלי לקבל הדרכה צמודה ולוודא שהתרגול עדין, שומר על ראש יציב ואחיזה מהודקת.


תרגול הבייבי יוגה יוצא מנקודת הנחה, שכאשר התינוק נמצא ברחם - הוא שוחה, בועט, נע ומתפתל. דרך התנועות של אימו, הוא חווה נענוע ריתמי כמעט בלתי פוסק. במהלך הלידה, התינוק חווה שינויים קיצוניים והיציאה אל העולם היא התנסות בלתי מוכרת ולעיתים מאתגרת ביותר עבורו.

משום כך, העבודה הראשונה שאותה אני מלמדת-היא המגע וטכניקות עיסוי שונות. המגע נותן לקטנטנים ביטחון, מגדיר להם את איברי הגוף, וכמובן מרגיע ומאפשר להרפות.

אחרי שאני מוודאת שהתינוק קיבל מספיק עיסוי, אני מתחילה בעבודה של ה-"בייבי יוגה". כל אמא המתרגלת יוגה יודעת, כי התינוק מבצע "תנוחות יוגה" בצורה טבעית כחלק מתהליך התפתחותו : פיתולים, כלב מביט לאחור, קוברה ועוד.

במהלך שיעורי הבייבי יוגה אנו מאפשרים לתינוק לחזור לחוויה המוכרת של תנועה וגמישות טבעית של עמוד השדרה. כמו כן, אנו מסייעות ומדריכות את ההורים בביצוע מעקב וליווי אחר שלבי ההתפתחות התקינים.

לעיתים קרובות שואלים אותי הורים: "מה היה קורה אם לא היינו מגיעים אלייך? האם הילד שלי בכל מקרה היה מתפתח?"

ברור שהיה מתפתח ! ... השאלה היא איך עזרנו לו בדרך לעשות דברים נכון. לדוגמא, אם לתינוק יש שריר צווארי מקוצר (טורטיקוליס) ולא נתייחס אל הבעיה בצורה מקצועית, העניין לא יחלוף מעצמו ברוב המקרים ובסופו של דבר הדבר עשוי להשפיע גם על מבנה השלד כולו.

ישנם מקרים שבהם אמא שלא השתתפה בקבוצה של בייבי יוגה לא יודעת מהם הכללים הבסיסיים ושלבי ההתפתחות התקינים של התינוק. וכך, נמנע מאותם הורים מידע כגון האיסור להושיב את התינוק לפני שהתיישב בעצמו, האיסור להעמיד אותו וכמובן לא לטלטל אותו (נסו לחשוב כמה פעמים ראיתם באירוע משפחתי תינוק על הידיים, המבוגר מקפץ והראש של הקטנטן עף מצד לצד- כן חברים, גם זה טילטול ! ).

מדוע להפסיק פעילות שיכולה לעזור להורים לדעת איך להתמודד עם היצור הקטן שהגיע אלינו בלי "הוראות הפעלה"? מדוע שלהורה לא יהיה מקום בו יוכל לקבל תמיכה בכל נושא שירצה? מקום בו האם תוכל לעבוד על היציבה שלה עצמה, לחזק את שרירי רצפת האגן ואפילו לתרגל קצת יוגה כשהקטנטן נמצא לידה ?

הרי כמו בכל דבר, "יש דרך ויש דרך". כמו בתרגול שלי, כך גם אל מול התינוקות הטהורים האלה, אני מנסה ללמד את האמהות להביא את הנוכחות אל התינוקות ולהשאיר את כל הפטפטת, הסידורים ומה שלא שייך בחוץ. להקשיב, ולא רק לשמוע - כי הרי גם לתינוקות יש שפה שאם נדע להקשיב לה נוכל להתמודד עם הצרכים שלהם טוב יותר ולעזור להם. וכל זאת כמובן עם כוונה וחיבור: במבט, בצליל ובמגע.

אני מקווה שכמו במקרים רבים – "מעז ייצא מתוק" ושהכתבה הזו תעורר את אלו שלא ידעו על קיום הבייבי יוגה, או ידעו והכתבה הצליחה לבלבל גם אותם. אני מעוניינת להעביר להורים את המסר ש- "שאפשר גם אחרת" ושאם יש מתנה שכדאי לתת לאם ולתינוק- זה את התרגול הזה: בייבי יוגה. אני מאמינה בזה בכל ליבי.

הכותבת: שרון קנור מורה לבייבי יוגה בשיטת MAME, מלמדת בסטודיו תכלת, אלהיוגה ובראש העין. ליצירת קשר עם שרון באימייל.


תגובה (רשמית ומעודכנת) של ארגון מורי היוגה:

"תרגול היוגה עוסק בהשקטת התודעה ומעניק יתרונות רבים אחרים, כגון שיפור כללי במצב הגופני-בריאותי ובהרגשה הכללית של המתרגל. בייבי יוגה - כמו שמלמדים ולומדים במדינה שלנו – משתמש בטכניקות של היוגה על מנת להעניק להורים דרך נוספת ליצירת קשר ולטיפול בתינוקותיהם. דוגמא אחרת היא התוכניות שפותחו ללמד יוגה לילדים – תוכניות שמספקות למורים, למחנכים ולהורים כלים רבים לפיתוח כוח, גמישות, יציבה נכונה ואיזון; ובמקביל תורמות לסביבה חינוכית רגועה יותר בכלל ומפתחות את ההערכה העצמית ושליטה העצמית של כל ילד בפרט, בין שאר היתרונות שתיעודו. "בייבי יוגה", "יוגה לילדים" – האם זה יוגה? המחמירים יאמרו שלא, אך אני תומכת באופן מלא במורים ליוגה שלנו שהוכשרו ואף קיבלו הכשרה נוספת והתמחו בשטחים הנ"ל ובדרך זו, תורמים תרומה ייחודית - ובטוחה - לגידול הילדים בארץ."

בברכה, הני רוזן, מנהלת ארגונית, ארגון מורי היוגה בישראל.