יוגה - מאמרים

בחזרה לרשימת המאמרים »

כיצד משפיעות תנוחות היוגה על הכימיה במוח ועל הקשרים העצביים?

DR M STORONI MD PhD

16.11.2015

ישנם שני חלקים תפקודיים במוח הממלאים תפקיד מרכזי בסטרס (STRESS). אלה משמשים לתפקוד רגשי וקוגניטיבי. לכן אני קורא להם המוח "הרגשי" (האמיגדלה וקשריה וכן מבנים במוח הקידמי התיכון, כולל קליפת המוח הקדם-מצחית התיכונה) והמוח "הרציונאלי" (קליפת המוח הקדם-מצחית הגבית-צדית, חלקים נוספים בקליפת המוח הקדם-מצחית, חלקים בפיתול החגורה וחלקים בהיפוקמפוס).

המוח הרגשי מסוגל ליזום "תגובת סטרס" באמצעות מערכת העצבים הסימפטתית, ששיאה בדהירת אדרנלין וקורטיזול במערכת הדם. המוח הרציונאלי תמיד מנסה "לנטרל" את תגובת הסטרס, כמו גם לרסן את המוח הרגשי. ככל שהמוח הרציונאלי שלנו חזק יותר, כך הוא מצליח לבצע את שני הדברים האלה טוב יותר. כאשר תגובת הסטרס מנוטרלת, מערכת העצבים הפאראסימפטתית שולחת אות. אות זה מרפה את הגוף שלנו. מכאן שמוח רציונאלי חזק משול להרפייה.

תגובת הסטרס ואותות ההרפיה עוברים בגוף לאורך מסלול מסויים ולחלקים ממסלול זה ישנם "מתגים" קטנים בהם אנו יכולים לשלוט על מנת לנטרל או להפעיל את האותות. הצוואר הינו דוגמא לאיזור בו קיימים מתגים כאלה (סמוך לעורקים התרדמניים).


"בכל פעם שאנו שוהים בתנוחה, המוח הרציונאלי שלנו נכנס לפעולה"

אימון מעגל הסטרט

יוגה מאמנת את מעגל הסטרס במלואו בשני רבדים. ראשית, בכל פעם שאנו שוהים בתנוחה, ונשארים שקטים על מנת להתרכז או למצוא שיווי משקל, המוח הרציונאלי שלנו נכנס לפעולה. כשאנו כופפים קדימה, אות ההרפיה שלנו מופעל דרך המתגים שבצוואר. כך שכפיפה קדימה תוך כדי ריכוז מפעילה גם את המוח הרציונאלי וגם את אות ההרפייה בו זמנית.

כפיפה אחרונית מפעילה את אות תגובת הסטרס דרך המתגים שבצוואר שלנו. גם כיווץ של שריר מפעיל את אות תגובת הסטרס. לכן, כשאנחנו כופפים אחורנית ומכווצים את השרירים שלנו תוך כדי שהיה וריכוז בשיווי המשקל, למוח הרציונאלי שלנו יש אתגר נוסף.

הוא התגבר על אות תגובת הסטרס שהופעלה בשני דרכים אלו בטרם נוכל לשהות בשקט ובריכוז בתנוחה. האתגר הנוסף שנגדו צריך המוח הרציונאלי לעבוד "מאמנת" אותו כמו שריר.


"נוצרת מעגליות חשמלית חדשה המאפשרת לכם לשלוט במחשבותיכם ביתר קלות"

חיווט מחדש של הקשרים העצביים

בסיום סדרת תנוחות יוגה, המוח הרציונאלי עבר אימון. הוא הומה מפעילות. אתם מרגישים רגועים מנטלית כיון שהוא שומר על המוח הרגשי שקט. אימון המוח הרציונאלי באופן זה לאורך זמן יוכל להוביל לחיווט מחדש של הקשרים העצביים בתוך המוח הרציונאלי. נוצרת מעגליות חשמלית חדשה המאפשרת לכם לשלוט במחשבותיכם ביתר קלות. יתכן ותמצאו שיותר קל לכם לנתב את מחשבותיכם לכיוון הרצוי לכם ולא "להיתקע" על מחשבות או חוויות שליליות. זו בחלקה הסיבה לכך שליוגה יש השפעה חיובית על דיכאון וחרדה, בהם לסובלים יש נטייה להיתקע על אירועי חיים שליליים. קשרים חזקים יותר בתוך המוח הרציונאלי שומרים את המוח הרגשי ותגובת הסטרס על אש נמוכה. לכן יוגה יכולה להיות כה אפקטיבית בהתמודדות עם סטרס.

הדבר המרכזי שעליכם לעשות הוא לתרגל תנוחות יוגה המובנות בתוך רצף מתוכנן כהלכה עם שהיה ארוכה בכל תנוחה. כך היוגה והסטרס שלכם יתחילו להתאזן.