סדרת מפגשי העמקה בויג׳נאנה יוגה

בהנחית נגה ברקאי

אלהיוגה שרונה

סדרה של 14 מפגשי העמקה בויג׳נאנה יוגה

מפגש ראשון ב 11.10

יום רביעי 10:00-14:00

 

 הלימודים מיודעים למורים ותלמידים מתקדמים מכל השיטות

כל מפגש יחל בישיבה, מדיטציה (כ40 דק) , לאחר מכן אימון פראניאימה (כשעה), אימון אסאנה (כשעה וחצי ) ולבסוף לימוד טקסט  - ויגנאנה יוגה

תנוחות היוגה (אסנאה) ולימוד הטקסטים הינדואיסטים של מסורת האימון והלימוד שלנו - אלה נלמדים באופן הדרגתי,  תוך שמירה על שבעת העקרונות של האימון:

  • כוונה
  • השתרשות
  • תודעה שקטה
  • התארכות והתרחבות
  • נשימה
  • הרפיה
  • חיבור 

 

המרכיב הראשון הוא המקום המרכזי של "פשוט לשבת" באימון. הדגש הרב שאנו שמים על איכות התודעה באימון האסנות (תנוחות) והפרניאמה (נשימות) מחייב אותנו לשבת. תפיסת עולם זו מסתמכת על המסורת החיה של היוגה הגורסת כי הכלי המרכזי לטיפוח התודעה היא מדיטציה, וכן על הספרות הקלאסית המתארת תמיד את המדיטציה כמרכיב מרכזי בזרמים השונים של היוגה.

המרכיב השני הוא אימון המלמד הקשבה לתחושות הגוף ולהפעלתו על פי העקרונות. בתחילה פשוט עומדים על המזרון ומתרכזים פנימה. התנועה מתחילה בהורדת הידיים מטה מנמסטה. התודעה מחפשת את מגע כפות הרגליים עם האדמה, את ייצוב השלד מעל כפות הרגליים כך שכל חלק בשלד מצוי בהרמוניה עם יתר החלקים והשלד כולו מאורגן וניצב כיחידה אחת בין שמים וארץ. כאשר הידיים מתחילות לנוע מעלה אנו נותנים לשרירי השלד להיות רכים אך לא רופסים. התודעה נוכחת ומודעת לגוף ולחלל סביבו, ועם זאת שקטה ומכונסת. הידיים ממשיכות לעלות ולרדת ואנו מרוכזים בכוונון עדין של הגוף, ייצוב השלד וארגונו כך שימשיך להיות מחובר גם כאשר טווחי התנועה יתרחבו. אנו סורקים את השרירים ומכוונים אותם להיות נאמנים לצירי השלד, ומזכירים לעצמנו להיות קשובים ללא חדות מיותרת. התנועה תמשיך עכשיו למשך זמן רב ואנו מחפשים לנוע מתוך העקרונות כיחידה אחת, גוף ותודעה.

המרכיב השלישי הוא הדגש הלימודי. בכדי להעמיק ביוגה יש צורך ללמוד את המסורת הכתובה, לפחות בחלקה. על כן כאשר התלמידים מביעים רצון להעמיק ביוגה ומגיעים לסדנאות, אימונים מיוחדים או שיעורים ארוכים, הם נחשפים לאט ובהתמדה לספרות יוגית.


שלושת המרכיבים האלה יחדיו – פשוט לשבת - (מדיטציה) , העקרונות ולימוד טקסטים היו להלך רוח ולדרך האימון שלנו. חיפשנו יחדיו שם שיבטא משהו מהטעם הזה.  

 ויג'נאנה ?

הטאיטיריה אופנישאד, חיבור עתיק בן 2700, מלמד כי האדם וכן כל היקום  מורכבים מחמש 'קוֹשוֹת' או שכבות: הפיסי, האנרגטי, המנטלי, ה"ויג'נאני" והמלא אושר.

הביטוי ויג'נאנה משך את תשומת הלב של קבוצות הלימוד.

 

מהי ויג'נאנה?

שנקרה, אבי תורת הודנטה מסביר כי ויג'נאנה היא הבנה או ידיעה הנובעת לא מידע חיצוני שנלמד מפי מורה או מסורת בלבד. זוהי בהירות פנימית המתגלה לנו דרך ניסיון אישי. רמקרישנה ממשיך את פרשנותו באומרו - הידע והודאות כי האש קיימת בעץ זוהי ג'נאנה –ידיעה. אך לבשל אורז על האש הזו ,לאכול את האורז ולהיות מוזן ממנו זוהי ויג'נאנה- לדעת ולהבין מבפנים.

העקרונות המנחים, הכוללים את הרפיית הגוף, השקטת התודעה, ההתמקדות באמצעות הכוונה, ההשתרשות, החיבור, ההתרחבות והמודעות לנשימה – כל אלה מאפשרים לנו להיות קשובים פנימה ומבפנים לראות, לחוש, להבין ולפעול במיומנות .

קריאת דרך האימון שלנו בשם "ויג'נאנה יוגה" אינה אלא מתן הכרה לדבר-מה שמצוי בה מאז ומעולם, דבר-מה הטמון בלב לבה של הדרך שלנו: לחוש להבין ולהתאמן  – מבפנים.

 

נגה ברקאי

מתרגלת יוגה משנת 1988. מלמדת יוגה במסגרות שונות משנת 1995.

תלמידתה של אורית סן-גופטה. מלמדת קורס מורי ויג'נאנה יוגה במכון וינגייט. מתמחה ביוגה רפואית ומכשירה מורים לפארינאמה יוגה - ויגנאנה יוגה שיקומית , בעלת תואר ראשון  לספרות עברית וללימודים הודיים וסנסקריט באוניברסיטה העברית.

עלות ותנאי ביטול

עבור הסידרה במלואה 3000₪

דמי רישום בסך 150₪ יבטיחו את מקומכם ויקוזזו מעלות הסידרה אך לא יוחזרו במקרה של ביטול השתתפות (יוחזרו במקרה של ביטול עד 7 ימי עסקים מיום הרישום)

מפגש בודד 250₪

לאחר תחילת הסידרה, ינתן החזר בביטול השתתפות לפי חישוב מספר המפגשים ובעלות חישוב מפגש בודד